Zdravá výživa

Při vaření, pečení, smažení či grilování se vždy snažíme dbát kromě zdravých receptů, i na výběru čerstvých a zdravých surovin i na výběr vhodného nádobí. Ze srovnání nejrůznějších materiálů vychází nejlépe klasická čistá litina bez chemických úprav i jakéhokoli potahu nebo povlaku. Je to lehce porézní materiál, který díky zapečení olejového filmu ve finální fázi výroby získá výraznou nepřilnavost, skvěle vede teplo a hodí se prakticky pro všechny způsoby vaření, a tím bude uplatněna zdravá výživa.

Vždy je vhodné zvolit osvědčeného a prověřeného výrobce, jakým je například švédská firma SKEPPSHULT, která se věnuje ruční výrobě klasického nádobí z čisté litiny už od začátku minulého století, konkrétně od roku 1906. Kvalitní materiál je zárukou toho, že z litiny se neuvolňují ani při častém používání žádné škodlivé nebo nežádoucí látky, vysoký obsah železa (u nejlepší litiny přes 98 %) oceníme i při použití indukční plotny. A právě železo získané z litiny SKEPPSHULT prospívá našemu zdraví. A na litině lze vařit vlastně kdekoli - hodí se pro venkovní přípravu na otevřeném ohni stejně jako pro vaření na plynovém nebo elektrickém sporáku, litinové nádobí se hodí i k používání v troubě, a bude dodržena zdravá výživa.

Svou vyšší hmotnost a robustnost kompenzuje litina více než plnohodnotně neuvěřitelnou životností, vždyť kdo má doma litinový pekáč nebo pánev po babičce nebo prababičce, ví dobře, o čem je řeč. Při vaření na litině lze navíc bez obav používat i oblíbené kovové náčiní.