Nádobí a Vaše zdraví: víte, v čem vaříte?

Zabýváte se myšlenkou, jaké nádobí si pořídit, aby vaření a pečení pro vás a vaši rodinu bylo co možná nejzdravější? Velmi oblíbeným a léty prověřeným je nádobí vyrobené z litiny. V dnešní době se klasická litina velmi úspěšně vrací do našich kuchyní. Ačkoliv litinové nádobí patří k těm dražším, přesto mu spousta lidí dnes dává přednost vzhledem k zdravému a ekologickému vaření. Surová litina totiž neobsahuje žádné škodlivé příměsi, které by byly zdraví škodlivé.

Vaření v litině je také energeticky úspornější. Litina mnohem lépe akumuluje teplo a rovnoměrněji teplo vyzařuje. Zkušení kuchaři mají litinu v oblibě právě díky rovnoměrnému pečení či smažení při vysokých teplotách.

Litinové nádobí můžete použít při vaření na všech druzích varných desek včetně indukčních. Hodí se i při pečení v troubě, samozřejmě kromě těch kusů, které jsou opatřeny dřevěnými úchyty. Využít lze i jako konvice na vaření vody. Litina samotná je magnetická, takže nádobí přirozeně dobře funguje i na indukci bez nutnosti jakýchkoliv úprav.

 

Litinové pánve

jsou oblíbeny mezi milovníky zdravého pečení. Surová, ani smaltovaná litina neuvolňuje žádné škodlivé látky do potravin. Pánve z litiny jsou oproti pánvím z jiných materiálů mnohem více funkční a odolnější.

litinové nádobí

Litinové hrnce

Litina je vynikající ve vedení tepla a masivní stěny hrnců teplo skvěle akumulují a dlouho udržují. Litinové hrnce jsou odolné vůči připálení a vzhledem k tepelné akumulaci umožňují pomalé vaření.

Litinové pekáče

Masivní stěny pekáče z litiny velmi dobře akumulují teplo z trouby, i po vytažení pokrmu jej udržují dlouho teplý. Litinové pekáče se nepoškrábou ani nijak nepoškodí. Na stole navíc velmi pěkně vypadají.

 

Díky výborným vlastnostem přírodní litiny, kterými jsou hlavně nepřilnavost a perfektní tepelná vodivost, je vaření v litinovém nádobí velmi příjemné.

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že i přes vyšší pořizovací náklady se nákup tohoto nádobí určitě vyplatí.

 

Pravé litinové nádobí vám vydrží celé roky.

Je ale potřeba, aby bylo vyrobeno opravdu poctivě.

Důvěřujte proto pouze zavedeným, osvědčeným značkám a raději zapomeňte na levnější varianty a napodobeniny v pochybných prodejnách či na tržnicích, které se kvalitou originálu rozhodně ani nepřiblíží.

Originální litinové nádobí pochází ze Švédska a jeho pořizovací cena je poněkud vyšší, ale určitě se vyplatí si za kvalitu připlatit, než využít nabídku na levné napodobeniny pochybného původu.