NETHERTON FOUNDRY - často kladené otázky

 

Čím je potažený povrch tohoto nádobí. Co je to za černou barvu?

Při výrobě produktů od NETHERTON FOUNDRY nejsou v žádném případě použity jakékoli chemikálie nebo barvy. Ta černá patina(barva) na povrchu, je ve skutečnosti pouze rostlinný olej - při výrobě "zapečený" do povrchu. Toto je přirozená "anti-přilnavá" ochrana bez použití jakýchkoli chemických látek. Tato slabá vrstva rostlinného oleje sice není pořád stálá, ale snadno obnovitelná.

 

Co je to "tvarované železo"?

Zde se můžete podívat na video.

 

Jaká je tloušťka materiálu?

U litinových výrobků je cca až 4mm, u tvarovaného železa je cca až 2mm (u pánví wok je to cca 1mm).

 

Proč je toto železné a litinové nádobí lepší než například nádobí s tzv. "nepřilnavým povrchem"?

Většina nádobí s tzv. "nepřilnavým povrchem" má povrch(povlak) který často obsahuje ochranné látky proti ohni které můžou být považovány za jedovaté. Železné a litinové nádobí od Netherton Foundry však neobsahuje žádné chemikálie, které se mohou v případě poškrábání uvolnit do připravovaných pokrmů(viz např. pánve s teflonovým povrchem).

 

Jaký je rozdíl mezi tímto železným a litinovým nádobím, a mezi titanovým nebo keramickým nádobím? Někde jsem viděla také litinové nádobí ale to bylo mnohem lehčí a hladší.

1) Tzv. titanové nádobí samozřejmě není celé z titanu, ba ani z části. Pouze slabá vrchní vrstva obsahuje jako příměs jen jeho částice. Jinak je celé nádobí opět z problematické hliníkové slitiny(podobně i u keramického nádobí ). 2) Někteří výrobci a prodejci používají zavádějící až lživý výraz "litina" pro výrobky z hliníkových slitin. Tyto samozřejmě nemají s pravou litinou vůbec nic společného.

 

Může se na toto nádobí použít i obracečka kovová, nepoškrábe to železo/litinu nebo nějak neublíží?

Ano, na toto železné a litinové nádobí můžete použít i kovové náčiní, v tomto kontextu snese železo a litina i hrubší zacházení - není poškodit nebo poškrábat co, jedná se stále jen o železo/litinu.

 

Jak je to s používáním chemických prostředků a uchovávání pokrmů?

Toto železné a litinové nádobí je přírodní - bez jakékoli umělé vrstvy či povlaku. Proto se nesmí používat jakékoli čistící a mycí prostředky nebo uchovávat pokrmy v tomto litinovém nádobí. Chemikálie(v čistících prostředcích) nebo (kyselé) šťávy či jiné agresivní složky obsažené v pokrmech, litině škodí(rozežírají její strukturu). Jednoduše: k čištění nepoužívejte žádné chemikálie, pokrmy můžete klidně servírovat přímo z litinového/železného nádobí, ale toto nepoužívejte k uskladňování pokrmů.  Jak správně pečovat o litinu/železo najdete zde .

 

Může toto železné/litinové nádobí (někdy) zrezavět?

Toto nádobí je z přírodní a surové litiny/železa - bez jakékoli umělé chránící vrstvy a proto toto může někdy nastat. Nejedná se však o žádnou závadu, rez navíc není zdravotně závadná (spíše naopak). Rez se může objevit při  nesprávné  péči a a používání,  anebo ne příliš častém užívání litiny/železa. Toto lze snadno odstranit - případnou rez odstranit(setřít) a litinu/železo znovu promastit rostlinným olejem. Jak správně pečovat o litinu/železo najdete zde.

 

Proč Netherton Foundry nevyrábí žádné smaltované produkty?

Smalt není obecně kyselinovzdorný. Dlouhodobější působení kyselin i v nižších koncentracích může povrch smaltu poškodit(dle CEBS).  Smalt se může také eventuálně (při nárazu) odštípnout a dostat do připravovaného jídla, což představuje velké zdravotní riziko. Připravované pokrmy nepřijdou do žádoucího kontaktu přímo s železem/litinou, ale s umělou vrstvou - smaltem, nevaříte tedy na železe/litině, ale na smaltu. Navíc u smaltovaných produktů nebývá železo/litina tolik kvalitní(ani to není v tomto případě třeba).

 

Jsou prezentované rozměry, váhy a objemy u tohoto  nádobí přesné?

Všechny uváděné rozměry, váhy a objemy jsou cca, většinou uváděné přímo výrobcem. Tyto se mohou mírně lišit, neb se jedná o rukodělné výrobky.

 

Jak pečovat o železné nádobí?

K čištění používejte jen vodu a kartáček na nádobí(případně škrabku), mnohdy však stačí pouze vytřít povrch papírovým ubrouskem. Upozornění: železo nesmí přijít nikdy do myčky nádobí anebo používat k čištění jakékoli mycí a čistící prostředky, taktéž je dobře, když je toto železo (čistý přírodní produkt bez umělého povrchu či povlaku) promaštěno a často používáno.